Yolcu Hakları Bakımdan Pegasus Güvenilir Mi

Türkiye’nin sayılı firmaları arasında bulunan Pegasus firması filosunda yer alan 74 adet uçağının, 7 tanesi İzmir Havayolları, 3 tanesi Air Manas, 64 tanesi de Pegasus adı altında yurt içi ve yurt dışına birçok uçuşları bulunmaktadır. Tüm firmalarda olduğu gibi Pegasus firmasında da meydana gelen rötarlar da, uçuş iptallerinde veya hava şartlarının muhalefetinden dolayı başka havalimanlarında inişlerde ve diğer konularda bazı haklar yer almaktadır. Pegasus firması tarafından uygulanan bu haklar arasında uçuşların iptal edilmesi veya güzergahın değişmesi durumunda firma tarafından bilet ücretinin tamamı ödenirken güzergah değişikliğinde gittikleri yere göre ücrette değişiklik göstermektedir. Uçak içerisinde verilen ikramlar ücretli olduğu için bekleme süresine göre ikramlar ücretsiz verilmektedir.

Her firma kendine göre yolcu hakları kriterlerini belirlerken Pegasus firmasının belirlemiş olduğu haklardan hangilerinden en çok şikayet geldiğini incelemek gerektiğinde son bir yıl içerisinde 2573 şikayet aldığı görülmektedir. Sıklıkla yapılan şikayetler içinde uçuş iptalinden sonra firma tarafından bilet ücretlerinin ödenmediği ve en çok rötar yapmasından dolayı şikayetler yer almaktadır. Ek olarak ta bilet iptallerinde yaşanılan sıkıntıların yanı sıra müşteri temsilcilerinin ilgisizliği ve Check in yapmak isteyenlerin yaşadığı sıkıntılar dile getirilmektedir. İnceleme yapıldığında bu kişilerin şikayetlerine firma tarafından bir açıklama yapılıp yapılmadığı veya mağduriyetlerinin giderilip giderilmediği konusunda bir bilgi yer almamaktadır.

Firma tarafından açıklanan verilere göre yıllık iç hatlarda doluluk oranı %87,1, dış hatlarda ise % 84,5 olduğu göz önüne alındığında Pegasus firması yolcu hakları bakımından titiz davrandığını düşünebiliriz. Son olarak Trabzon Havalimanında meydana gelen olayı da değerlendirecek olursak firma mağduriyetleri gidermek için gerekli adımları attığını bildirmiştir. Sıkça şikayet alınan rötar durumlarında firma 5 saati aşan gecikmelerde bilet ücretlerini ödediğini beyan ederken, beklenmeyen durumlarda dolayı başka havalimanına iniş yapılması durumunda konaklama ve telefon giderlerini de karşılamaktadır. Tüm firmalar gibi yolcu haklarına riayet etmeye çalışan Pegasus, adını daha ileriye taşımak ve rekabeti artırmak amacıyla yolcularına güven vermeye çalışırken şikayetleri de göz önünde bulundurarak mutlaka değerlendirmesi gerektiği gibi yolcu hakları bakımından güvenilir mi? Sorusu yolculuğu iyi geçenler için evet olurken, sıkıntı yaşayanlar acısından hayır olacaktır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir