Yerebatan Sarnıcına Nasıl Gidilir

542 yılında yaptırılan Yerebatan Sarnıcı suyun içerisindeki yüksek sütunlardan oluşup Yerebatan sarnıcına hangi yollar kullanılarak nasıl gidilir sorusunun birkaç cevabı olabilmektedir. Yerebatan Sarnıcına nasıl gidilir sorusuna verilecek en doğru yanıt Kabataş- Bağcılar tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inmek olacaktır. Avrupa yakasından Yerebatan Sarnıcı’nı görmeye gelenler içinse izleyecekleri yol Kadıköy’den kalkan vapura binerek Kabataş ya da Eminönü’nde inerek Kabataş- Zeytinburnu yönündeki tramvaya binerek Sultanahmet durağında inmek şeklinde olacaktır. Böylece 3 dakikalık bir yürüme mesafesinin ardından Yerebatan Sarnıcı ziyareti kolaylıkla gerçekleştirilir.

Sultanahmet bölgesinde inşa edilmiş olan Yerebatan Sarnıcı tarihi önemi büyük olan yapılardandır. Konum itibariyle Ayasofya’nın güneybatısında yer alır. Oldukça ilgi çekenmekânlardan da biridir aynı zamanda. Bölgeye gelen turistler ve yerliler tarafından ziyaret edilmektedir. Ziyaret saatleri ise haftanın 7 günü ve 09.00 – 17.30saat aralıklarıdır. 13.00 ise bayramların ilk günü kapanış saati olup sadece birinci gün açık olmaktadır.  Yerebatan Sarnıcına ulaşım için kullanılması mümkün bir diğer yol ise Marmaray hattını kullanmaktır. İnilmesi gerek durak ise Sirkeci durağıdır. Durakta indikten sonra Cağaloğlu Vilayet çıkışı takip edilir. Ardından İstanbul Valiliğinin önünden yaklaşık 7 dakikada Yerebatan Sarnıcı’na gidilmektedir.

İstanbul pek çok tarihi eser ve doğal güzellikleri ile dikkat çekerken Yerebatan sarnıcı da İstanbul’un görülmesi gereken yerlerindendir. Yerebatan Sarnıcı halkın su ihtiyaçlarının rahat bir şekilde karşılanması için yapılmıştır. Suyun içerisinden yukarıya doğru sarnıç şeklinde fazla sayıda sütun bulunmaktadır. Yerebatan sarnıcı içerisinde yaklaşık olarak 336 sütun olduğu bilinmektedir.Bu sütunların yüksekliği ise ortalama 9 metre civarındadır. Sarnıç ifadesi yerine Yerebatan Sarayı da denilmektedir. Bunun sebebi dışarıdan görkemli ve tarihi bir görünüm sunmasıdır.

Yerebatan Sarnıcı müze olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda burada çeşitli etkinlikten de düzenlenmektedir yıl içerisinde. Görenleri etkisi altına alan Yerebatan Sarnıcı giriş ücretleri ise ülke vatandaşlarına 10 TL olmak üzere turistlere 20, öğrencilere ise ziyaret ücreti 5 TL olmaktadır. Eğer içeride Osmanlı kostümleri giyerek tahta oturup fotoğraf çekinmek istenirse bunun için 15 TL tutarında ek bir ücret alınmaktadır.

 

 

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir