Uçak İçi İkramlarda Pegasus Nasıldır?

Uçak içi ikramlarda sunulan menüler her zaman merak konusu olduğu için Pegasus firmasının ikram konusunda nasıl olduğundan ve müşteri memnuniyetine verdiği önemden bahsedeceğiz. Uçuşlarda akıllara gelen ilk soru uçak içi ikramların nasıl olduğu, ücreti, menülerin yeterli olup olmayacağıdır. Pegasus uçak içi ikramlarını uçuşun süresine, uçuş sınıfına, sefer kalkış saatine ve yolcuların taleplerine ve her türlü olabilecek ihtiyaçlarına göre sürekli olarak yenilemektedir. Uçaklarda kısa mesafe uçuşlarda genellikle aperatif ikramlar sunulmakta olup uzun mesafe uçuşlarda ise zeytinyağlılar ve sıcak menüler daha çok tercih edilmektedir. Yolcuların uçuş sırasındaki her türlü yiyecek ve içecek ikramları da kabin görevlileri tarafından karşılanmakta ve ikram edilmektedir.

Düşük ücretli ve bütçe dostu olarak bilinen Pegasus havayolu şirketinde uçuş hizmeti uygun fiyatlarla sağlanmakta olup uçak içi ikramlar ücretli olarak sunulmaktadır. Uçak bileti alınırken Pegasus’a ait web sitesinden yemek dahil paket seçilirse uçuştan önce bir çok seçenek arasından isteğe göre yemek tercih edilebilir. Yemek seçimini uçuş öncesi yapmayan yolcuların uçuş sırasında Pegasus cafe menülerinden ücret karşılığında istediğini seçme şansı olmaktadır. Yolcuların özel olarak yemek hizmeti talep edecek olursa uçuştan en az 24 saat öncesine kadar Pegasus havayolu firmasına bildirilmesi hizmeti zamanında sağlayabilmek için önemlidir. Bu şekilde firma yolcuların ihtiyaç duyacağı yiyecekleri önceden temin edebilmekte ve hatta özel istenen menüler bile hazırlanabilmektedir. İçecekle ilgili de yolcuların istekleri de kabin ekibi tarafından hazırlanmaktadır.

Uçak içinde yolcuların yiyecek ve içecek istekleri kabin görevlileri tarafından belli kurallar çerçevesinde karşılanmaktadır. Uçağın iniş ve kalkış zamanlarında, sabit durulması gerektiği için servis yapılması mümkün değildir. Ayrıca diğer bir önemli nokta da herhangi bir baharata, sosa alerjisi olan yolcular uçuştan 24 saat önce firmaya bu durumu bildirmeleri kişiye özel yemek hazırlanabilmesi için gereklidir. Ayrıca fındık fıstık gibi kuruyemişler ikram edilebilmekte ve uçakta kırıntıları bulunabilmektedir. Dolayısı ile bu gıdalara da alerjisi olanlar herhangi bir sorun yaşamamak için doktor raporu ile birlikte yemek siparişlerini verebilirler.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir