Transit yolculuklarda Pegasus hizmetleri

Pegasus firmasının uçuş hizmetlerine bakıldığında uzun yolculuk süreleri olan uçuşlarda veya nispeten daha küçük noktalardan yapılan uçuşlarda bir aktarma noktası belirlenmesi ve bu noktada belli bir süre beklemenin ardından ikinci yolculukla ana destinasyona ulaşmaya transit yolculuk denir. Transit yolculuklarda iki uçuşunuz da aynı firma ile gerçekleşecek ise örneğin Pegasus hizmetleri transit uçuşlarda yolculara yardım etmekte, ikinci uçuşunuzu kaçırdığınız takdirde biletinizi değiştirebilmektedir.

Transit yolculuklarla ilgili en çok merak edilen konulardan biri aktarma yapılan ülkeler için vize alma zorunluluğu olup olmadığıdır. Bu konuda en önemli nokta bagajınızı o ülkeye sokup diğer uçağınıza aldırıp aldırmayacağınızdır. İşte iki uçuşun da aynı firma üzerinden olmasının avantajı burada devreye girer ve siz aktarma yaptığınız ülkeye resmi bir giriş yapmadan uçak firması sizin bagajınızı ikinci uçağa aktarır ve vize almanız gerekmez. Ancak iki uçuşunuz farklı şirketlerle gerçekleşecekse ve bu şirketler arasında anlaşması yoksa bagajınızı kendiniz alıp ülkeye giriş yapacaksınız demektir. Bu da aktarma yaptığınız ülke vize istiyorsa vize almanız gerektiğini gösterir. Vize almadan maalesef aktarma yapacağınız ülkeye giremez ve ikinci uçuşunuzu gerçekleştiremezsiniz.

Transit uçuşlarda en önemli noktalardan biri de gideceğiniz ülkelerdeki saat farkını takip etmek ve kendinizi buna göre ayarlamaktır. Örneğin aktarma yapacağınız noktada bir saat bekleme süreniz varsa ve bir de üzerine saat problemi sorunları eklenirse ikinci uçuşunuza yetişmek çok zor olacaktır. Bu nedenle saat farkı problemlerine de dikkat edilip aktarma süresi en az iki üç saat olan uçuşları tercih etmek akıllıca olacaktır. Transit uçuş sırasında vize isteyen bazı ülkeler şunlardır: Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan(bu ülkeler Schengen ya da yeşil pasaport durumunda vize istemiyor), İngiltere(Yeşil pasaportlu olsanız da İngiltere vizesi almanız gerekiyor), Kanada(Kanada transit vizesi kolaylıkla ve ücretsiz bir şekilde alınabiliyor). Eğer bu ülkelerden birinde transit yolculuk yapacaksanız vize şartına dikkat etmeli vizenizi yolculuktan bir süre önce almış olmalısınız. Ayrıca eğer iki uçuşunuzu da tek bir firmadan aldıysanız ve ikinci uçuşu ilk uçuş geç kaldığı için kaçırırsanız firmanın size yeni bir bilet verebileceğini unutmayın.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir