Trafiği çok olan İstanbul ulaşım seçenekleri

İstanbul’da çok sayıda gezilecek tarihi ve doğal güzellik bulunmakta olup buralara ulaşmak için ise tramvay, şehir içi dolmuşları, metro gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin büyük bölümü farklı noktalarda bulunduğu için mutlaka ulaşım araçları kullanılması gerekmektedir. Kullanılacak olan araçları tercih ederken çok büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi halde şehri tam olarak gezemeden insanların sinirleri trafikte bozulabilmektedir. Bundan dolayı tercih edilecek olan ulaşım araçlarının trafikten en az şekilde etkilenenlerin ya da hiç etkilenmeyenlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece hem trafikte zaman kaybı yaşanmamış olacaktır hem de yorulma ve stres gibi olumsuz durumlar yaşanmayacaktır.

İstanbul denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Sultanahmet Camiidir. Caminin yer aldığı bölgede farklı eserler ve görülmesi gereken yerler olduğu için buraya ulaşıldıktan sonra diğer yerlere yaya olarak gidilebilmektedir. Bu da insanların trafiğin çilesini çekmesini engellemektedir. Buraya ulaşmak için farklı araçlar kullanılabilmektedir. Fakat en mantıklı tercih tramvay olacaktır. Trafiğe takılma riski olmayan bu araç sayesinde hızlı bir şekilde buraya ulaşılması mümkündür. Kabataş-Bağcılar hattına binen yolcuların Sultanahmet durağında inmeleri buraya ulaşmaları için yeterli olacaktır. Buraya gelenler Ayasofya, Sultanahmet Camii, Dikilitaş, Örme Sütun ve Yılanlı Sütunu da görebilmektedir. Bahsedilen eserlerin tamamı bu bölgede yer almakta olup aralarında sadece yürüme mesafesi bulunmaktadır.

İstanbul’daki en önemli noktalardan birisi olan Topkapı Sarayı yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Buraya gelmek için insanlar farklı yollar kullanabilmekte olup bulunan konum yapılacak olan tercihi doğrudan etkilemektedir. Öncelikle Ayasofya’dan yürüyerek buraya gelinebilmektedir. T1 Sultanahmet istasyonundan yürüyen kişiler tabelaları takip ettiklerinde Topkapı Sarayına rahatlıkla ulaşabilmektedir. Yolcuların T1 Gülhane durağında inmeleri halinde ise öncelikle parkın girişine doğru yürümeleri, sonra ise tabelaları takip etmeye başlamaları gerekmektedir. Böylece kısa bir süre içinde saraya ulaşılacaktır. Marmaray’ı kullanacak olan kişilerin Sirkeci istasyonunda inmeleri ve Cağaloğlu vilayet çıkışının takip edilmesi sonucunda İstanbul Valiliğinin önüne çıkılması gerekmektedir. Buradan da öncelikle Gülhane parkına sonra ise saraya ulaşılabilmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir