Topkapı Sarayına Nasıl Gidilir?

İstanbul da tarihi ve turistik mekanlar denildiğinde ilk akla gelen Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilmiş Topkapı Sarayına turistik amaçlı gelenler büyük ilgi göstermektedir ve en çok sorulan soru Fatih İlçesinde bulunan yapıya nasıl gidilir sorudur. Topkapı Sarayına nasıl gidilir sorusunun cevabını ve Topkapı Sarayı hakkında bilinmesi gerekenleri yazımız da bulabilirsiniz.

İstanbul’un Fatih İlçesinde bulunan Topkapı Sarayı’na gitmenin en avantajlı ve hızlı yolu tramvayı kullanmaktır. Çünkü Kabataş-Bağcılar istikametinde ilerleyen hat ile Ayasofya ve Hürrem Sultan Hamamı önünden geçen hat ile hem bu tarihi yapıları ziyaret edebilir hem de Topkapı Sarayı’na yürüme mesafesinde olan Sultanahmet durağında inebilirsiniz. Sarayburnu olarak geçen bölgeye havalimanlarından gelenler için bu hatta ulaşmalarının çeşitli yolları vardır. Örneğin Atatürk Havalimanında uçaktan indiyseniz havalimanından Aksaray istikametine ilerleyen metro hattını kullanabilir ve son durak olan Aksaray durağında inip Kabataş-Bağcılar tramvay hattına geçiş yapabilirsiniz. Anadolu yakasından veya Yenikapı tarafından Topkapı Sarayı’na ulaşmak isteyenler vapur ya da motoru tercih edebilirler. Kadıköy veya Üsküdar’da iseniz bu ulaşım yollarını tercih etmek zamandan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Eminönü ve Kabataş’a ulaşarak Kabataş-Bağcılar tramvayına aktarma yaparak Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz. Alternatif bir seçenek olarak Marmaray hattı ile Avrupa yakasına geçiş sağlayabilir, Sirkeci durağında inerek Cağaoğlu-Vilayet çıkışına yönelmeniz gerekmektedir. İstanbul Valiliğine ulaştıktan sonra Gülhane parkı girişinden yolu takip ederek ortalama 10 dakika içerisinde Topkapı Sarayı’na ulaşabilirsiniz.

Günümüzde müze olarak kullanılan Topkapı Sarayı, 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1924 yılında, yani Cumhuriyetin ilanından sonra müze olarak halka açılmıştır. Turistlerin en sık uğradıkları yer olan Topkapı Sarayı uzun bir dönem padişahlara hizmet etmiş, padişahlar burada ikamet etmiş ve Dolmabahçe Sarayı’nın inşası bittikten sonra boşaltılmış ve padişahların bayramlarda ziyaret ettiği bir mekan haline gelmiştir. Cumhuriyet dönemi ile birlikte müze olarak kullanılmaya devam edilen Topkapı Sarayı, konumu gereği, muhteşem boğaz manzarasına sahip olmakla beraber Osmanlı kültürünün en belirgin yansımalarını taşımakta ve bu nedenle yerli yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir