Terkos Gölü’nün Turistik Yönü

Günümüzde Durusu Gölü olarak anılan İstanbulun Arnavutköyü ile Çatalca ilçelerinin tam arasında kalan Terkos Gölünün şehir halkının su ihtiyacını karşılamasını yanında turistik yönü ile de dikkatleri çekmektedir. Turistik yönü ile yemyeşil doğası ve kalabalıktan uzak ortamı Terkos Gölü’nün hem hafta içi hem de hafta sonu İstanbul haklı tarafından tercih edilmesini sağlamıştır. Özellikle hafta sonu aileleri ile birlikte piknik yapmaya gelen kişiler alanda sadece piknik değil olta balıkçılığı yapabilir, kano ile göl üzerinde gezinti de yapabilirler. Gölde yapılan aktiviteleri ile de öne çıkan alanda yılın belirli zamanlarında avcılık sporu da yapılmaktadır. Doğası harika olan Terkos Gölü, İstanbul’un stressiz zaman geçirilebileceği nadir yerler arasındadır.

Etrafındaki birden fazla dere ile beslenen Terkos Gölü oldukça büyük bir göldür. Nesli tükenmekte olan Sibirya kazı ile büyük orman kartalı gibi hayvan türlerinin yanında çok sayıda hayvanın yaşamlarını sürdürdüğü bir ortama sahiptir. Hayvan çeşitliliği, göl manzarası ve yemyeşil doğası ile huzurlu zaman geçirmek isteyen İstanbullular için çok önemli ve değerli bir mekandır. Şehir merkezine ortalama 50 kilometre mesafelik yakınlıkta buluna Terkos, İstanbul’a gelenlerin muhakkak ziyaret etmeleri tavsiye edilir. Sultan İkinci Abdülhamid Han döneminde kentin su ihtiyacını karşılaması için padişahın emri ile terkos fabrikası ismi verilmiş olan tesisler yapılmıştır. Yüz yıldan fazla süreden beri Osmanlı İmparatorluğu zamanından yaptırılmış olan bu tesisler şehrin su teminin sağlamaktadır.

Gölün çevresinde bulunan piknik alanları özellikle dinlenmek isteyenler için çok güzel imkanlar sunmaktadır. Harika doğal güzellikleri bulunan alan içerisinde yürüyüş yapılabilir, fotoğraf çekilebilir. Özel olarak yürüyüş için hazırlanan ortamlar insanı cezp etmektedir. Karadeniz’e çok fazla yakın olan alanda mangal keyfi yapılıp gölde olta ile balık tutulabilir. Tutulan bu balıkları ızgarası harika olacaktır. Göl kenarından yaklaşık 10 dakikalık bir uzaklıkta bulunan Karaburun’a rahatlıkla gidilebilir. Hafta sonları çok fazlası ile kalabalık olan Terkos Gölü’ne hafta içi de gidilebilir. Özellikle rahat bir ortam ve sakinlik isteyenler için hafta içi daha uygun olacaktır. Şehre çok uzak olmadığından ulaşımın kolay olduğu alanda isteyen göle girebilir, isteyenlerde Karaburun’da denize girebilir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir