Tarihi bilgileri İstanbul ile hatırlayın

Tek ülke olması halinde dünyanın başkenti olabileceği sözünü 2300 yıl başkentlik tarihi gerçeğiyle hak ettiğini ispatlayan İstanbul, her çağa ait tarihi bilgileri bünyesinde barındırarak sokaklarında adım atan herkese hatırlayın beni dercesine sergilemektedir.
300 bin yıllık yerleşim, üç bin yıllık kentsel tarih, 400 yıllık İslami hilafet tarihi ile tarihsel süreçte döneminin sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerini yansıtan birçok eser günümüze kadar gelebilmiştir.

Hükümdarların taç giyme merasimlerinin yapıldığı, 1520 yılında İspanya Sevilla’da daha büyüğü yapılana dek 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük kilisesi olan Ayasofya İmparator Justinianos (527-565) tarafından, 537’de dönemin mimarları Miletos’lu İsidoros ve Tralles’li (Aydın) Anthemios’a yaptırılmış. Yeryüzünün en hızlı inşa edilen katedrali olma özelliğini de taşımaktadır. 1453 yılında Fatihin İstanbul’un fethi ile camiye dönüştürülen Ayasofya, muhteşem mimarisi, iç mekândaki mermerleri, duvarlarındaki mozaik süslemeleri, Aspendos’tan, Efes’ten, Mısır’dan getirtilmiş sütunlarıyla tarihi adeta gözler önüne sermektedir.
Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bizans İmparatoru Justinianos tarafından yaptırılan ve dönemin adı ile Bazilika şimdiki adıyla Yerebatan Sanıcı şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere yapılmış bir eserdir. Osmanlının 1453’de İstanbul’u fethinden sonra bir süre daha kullanılmış sonrasında ise sadece saray bahçesi sulamalarında kullanılmıştır. Osmanlı’nın kendi su şebekesi taksime gelen tarihi su kemerleri ise İslami temizlik kaideleri gereği akar vaziyetteki su tercihinin göstergesi olmuştur.
Eyüp Sultan Cami’si ve türbesi İstanbul’da müslümanlarca yapılan ilk cami ve ilk eserdir. Peygamber Efendimizin (S.A.V) ordusunda sancaktar olan ve İstanbul’un kuşatmasında şehit olan Sahabe Hz. Eyyub El-Ensari’nin mezarının bulunduğu yerdir. İstanbul’u fethedenin ne büyük kumandan olduğunun göstergesidir Eyip Sultan türbesi.
Rumelihisarı’nın dimdik ayakta duran surları ve karşısındaki Anadoluhisarı Fatih’in İstanbul’u fethini hatırlatmaktadır boğazın yukarılarına doğru seyahat edenlere.
Neredeyse İstanbul’un tarihiyle eş ve eşsiz yapı Kızkulesi, Eski Yunan’dan, Roma’dan, Bizans’tan, Osmanlıdan günümüze kadar efsaneleriyle beraber sapasağlam gelmiş, görgü tanıklığı yapmış tarihe.
Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı Osmanlı’yı anlatır ihtişamlarıyla. Yapımı 1478 yılında tamamlanan Saray tarihi İstanbul yarımadası üstünde yer alır. Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 400 yıl boyunca padişahın evi olarak hizmet etmiş, eğitim ve sanat merkezi olmuştur. 1924 yılından günümüze müze olarak Osmanlı tarihini sergilemektedir bizlere.
1800’lü yılların ortalarından itibaren Hanedanın taşınarak kullandığı Dolmabahçe Sarayı ise ulu önder Atatürk’ün bu dünyadan ayrılışını hatırlatır bizlere.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir