Taksim Meydanı Gezilecek Yer

İstanbul Beyoğlu ilçesinde bulunan Taksim Meydanı buluşma noktası olarak belirlenen kültür ve eğlence merkezleri gibi birçok alternatifi ile gezilecek yer listemizin başlarında yer almaktadır. Aradığınız her türlü etkinliği bulabileceğiniz İstanbul’da kalabalık caddeleri ile dikkat çeken Taksim Meydanı gezilecek yer listesine birkaç yer sığdırmak mümkün değildir. Her caddesi her sokağı insan kaynayan Taksim’in en çok bilinen caddesi İstiklal Caddesi’dir.

İstiklal Caddesi diyince akıllara gelen kalabalık dolu dolu bir caddenin yanı sıra hepimizin gözünde caddenin ortasında ilerleyen kırmızı bir tramvay canlanmaktadır. Bize nostaljiyi yaşatan tramvayın yanı sıra caddede birbirinden farkı iş yeri, alışveriş merkezleri ve her tarz insanı görmek mümkündür. Birçok etkinliğin yapıldığı Taksim Meydanı, protesto ve tören alanı olarak da kullanılmaktadır.

Taksim Meydanı’nın açık olduğu saat gibi bir zaman sınırlaması yoktur. Hem gece hem gündüz aynı yoğunluğunu korumakta, gündüzleri alışveriş geceleri ise eğlence mekanları dolup taşmaktadır. Taksim Meydanı, Beyoğlu’nun hatta İstanbul’un kalbini taşımakta, tramvay, anıt, kubbeli kilise, İstiklal Caddesi ve Hüseyin Ağa Camii ile sembolleşmiş özelliklikleri bulunmaktadır. Cumhuriyet Anıtı’nın bulunduğu bölge tören alanı olarak kullanılmakta, yapılan heykeller Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu bizlere anlatmaktadır. Meydanda bulunan anıt ve çevresi çok yoğun trafiği ile Beyoğlu’nun en önemli bağlantı noktalarından biridir.

Birbirinden ünlü dar cadde ve sokaklarının her birinden gezmek için can atarken restore edilen Talimhane gibi yerler dükkan, cafe ve otel hizmetleri ile yerli yabancı turistlerin her türlü ihtiyacını karşılamak için düzenlenmiştir. Talimhane’nin aşağı tarafı İstanbul’un göbeği Tarlabaşı Bulvarıdır ve İstiklal Caddesine paralel olarak devam eder. Cihangir’e bağlayan sokaklar birbiri ardına sıralanırken Cihangir,  merkezi fakat mahalle olma özelliğini koruyan, kedileri ile ün salmış ve marka mağazaların bulunduğu yerdir. Cihangir’in en yoğun ve işlek caddelerinden biri olan Sıraselviler Caddesi’nin sonundan Tophane’ye geçebilirsiniz. Tophane, Çukurcuma denince akla gelen antikacılar, Fatih Sultan Mehmet’in fetih sorası ilk Cuma namazını kıldığı Firuz Ağa Camii, turistlere hizmet veren Ağa Hamamı, küçük dükkanları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Caddeleri  araştırdığınızda bulabileceğiniz sanata ve kültüre dair birçok alternatif bulabilirsiniz.Ayrıca Şişhane, Tepebaşı, Pera müzesi ile İstanbul’u ve muhteşem haliç manzarasını seyre durabilirsiniz.

 

 

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir