Rize Pegasus uçak biletleri ara

Türkiyenin çay deposu Rize doğal güzellikleri ile yıllık binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır ki Pegasus Havayollarında uçak ile yolculuk yapmak için biletleri araştıranlar ara yapmalıdır.  Online bilet satışı yapan sitelerde Rize Pegasus uçak biletleri ara işlemi yapıldığında kentte havaalanı olmadığından direk uçuşun mümkün olmadığı bilgisine ulaşılır.

Ormanları ile Karadeniz’in akciğeri konumunda olan Rize’de havaalanı olmadığından bölge halkı havayolu ulaşımını Trabzon Havalimanı üzerinden yapmaktadır. Trabzon Havalimanı ile şehir merkezi yaklaşık olarak 160 kilometrelik bir mesafededir. Havalimanında bulunan Havaş servisleri, ticari taksiler, toplu taşıma araçları ve firma servisleri Rize’ye ulaşımda yardımcı olmaktadır. Trabzon Havalimanına Pegasus firması yurt içi ve yurt dışı uçuş yaptığından yolculuk alternatifi fazladır.

Yaklaşık olarak 330 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Rize, Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık kentlerinden biridir. Kentteki yaşamın tarih öncesi çağda başladığı bilinmektedir. Bölgede ormanlık alanların fazla olması arkeolojik çalışmaların yapılmasını engellemiştir. Arkeolojik çalışmaların yapılamamasın dolayı tarihi hakkında net karar verilememiştir. Adı, pirinç anlamına gelen Yunanca Rhisos kelimesinden gelmektedir. Bölgedeki ilk yerleşik milletlerin Asya kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Sonrasında Urartular, Kimmerler, Sakarlar hakim olmuştur. Ayder Yaylası gibi çok değerli alan sahip olan şehirde 10 adet ticari nitelikte liman bulunmaktadır.  Ülkemizin en fazla yağış alan bölgesinde bulunduğundan kent, çok çeşitli ağaçlara ve gür bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca şehrin ekim alanlarında armut, mandalina, kivi, fındık, kivi yetişmektedir.

Çayeli, Hemşin ilçeleri başta olmak üzere toplam 11 adet ilçeden oluşan kentte ulaşım demir, kara, deniz yolu ile sağlanmaktadır. Derelerin bol olduğu bölgede dereler üzerine yapılmış modern ve tarihi köprüler vardır. Çağlayan, Şenyuva, Güneyce, Köprüköy ve Mikron Köprüsü,  100 yıllıktır ve taştan yapılmıştır. Vadiyi korumak için tarihin yılları içinde çok sayıda kale yapılmıştır. Gözetleme ve savunma amaçlı olarak yapılan kalelerin başında Zil, Rize, Ciha, Yukarı, Bozuk kaleleridir. Mimarisi ile yerli ve yabacı turistlerin dikkatini çeken Büyük Gülbahar Sultan, Şimşirli Köyü, İslampaşa, Küçük Gülbahar Hatun camileridir. Kent yayla ile özdeşleşmiştir. Yükseklikleri birbirinden faklı çok sayıda yayla bulunmaktadır. Bu yaylaların başında Ayder başta olmak üzere Anzer, Elevir, Avusor, Hazindak en gözde yaylalardır.

 

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir