Pegasus firması uçak içi acil yardım hizmetleri

Günümüzde uçak yolculuklarının oldukça kolay ve uygun fiyatlara yapılması nedeniyle uçuş seferi ve firması sayısı günden güne artmakta buna paralel olarak firmaların yen ve önemli birçok hizmetlerinin oluşmaya başlamasını sağlamakta Pegasus havayolları gibi birçok havayolu firmasının acil yardım hizmetleri kaliteli can kurtaracak bir şekilde uygulanmaktadır.

Havayolları acil durum halinde genel olarak bir kontrolöre sahiptir ve bu kontrolörler acil durumlarda durumun farkına varmak, durumu tespit edip analiz etmek, acil durum ayrımlarını uygulamak, gerekiyorsa sessizliği sağlamaktan sorumludur. Ayrıca uçuş ekibini rahatsız etmemek, acil durumu şefe ve diğer birimlere bildirmek, uçuş ekibine en yüksek desteği sağlamak, pilotlara sorunu çözümlemeleri için zaman vermekle yükümlüdürler. Hava trafiği sırasında meydana gelebilecek bazı acil durumlar şöyledir: buzlanma, iletişim kaybı, acil alçalma, yakıt boşaltma, yıldırım çarpması, önleme, kuş çarpması, fren problemi, kuyruk çarpması, motor arızası, kabin basınç problemleri, yakıt problemleri, bomba ihbarı, motor problemleri, elektrik problemleri, duman ya da yangın gibi birçok neden sıralanabilir.

Bu olağanüstü acil önlemler durumunda pilot ve uçuş ekibi en kısa sürede durumdan kurtulmayı hedefler ve etkili bir çözüm üretirler. Bu sırada yolcular kabin görevlilerinin uyarılarına harfiyen uymalı, gerekirse sessiz bir şekilde, panik yapmamaya çalışarak ekibin çözüme ulaşılmasını beklemelidirler. Aslında birbirinden farklı olan bu her bir problemin farklı bir çözümü vardır ancak genel olarak bu acil durumlar sonucunda pilot bazen acil iniş kararı verebilir, alternatif pistlere yönlenebilir, meydan dışında bir alana inmek zorunda kalabilir. Herhangi bir yangın durumunda uçağın inilebilecek en kısa yere acil iniş ve alçalma gerektirebilir. Motor arızası ve yıldırım çarpması gibi problemlerde pilotun kararına göre geri dönüş ya da yedek meydana gitme yapılabilir. Bu gibi farklı durumlarda farklı uygulamalar vardır. Acil durumlarda yolculara düşen ise öncelikle uçağa ilk binildiğinde kabin görevlilerinin uyarılarını dinlemek, koltuk arkalarındaki uyarıları okumak, mutlaka kemer takmak ve acil durum sırasında sakin olmaya çalışıp acil durum ekibine güvenip onların uyarılarını uygulamaktır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir