Onur Airda sıvı kısıtlamaları nasıl uygulanmaktadır

Merkezi İstanbul Atatürk Hava Limanı olan ve uçuş güvenliği ile kaliteli hizmeti misyon edinerek, hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini öne çıkaran güvenilir bir hizmet sunmayı hedefleyen Onur Air’da resmi internet sitesi aracılığı ile uluslararası standartlara paralel güvenlik önlemi olarak sıvı kısıtlamalarının Atatürk Havalimanı’nda nasıl uygulanmakta olduğu ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Dış hat uçuşlarında uygulanan el ve kabin bagajı sıvı madde kısıtları iç hat uçuşlarında da uygulanmaktadır. Uçuş güvenliği için gerçekten çok önemli olan bu kısıtlamalar kayıtsız şartsız tüm yolcuların harfiyen uyması gereken kurallardır. Mevcut kısıtlamalar genel olarak yasak getirmemekle beraber miktarlarını belli oranda kısıtlamaktadır.
Yolcular, her türlü sıvı su, şurup gibi içecekler, traş köpüğü, şampuan, diş macunu, parfüm maskara gibi kişisel bakım ürünleri, krem losyon gibi her türlü macun kıvamındaki maddeler, kozmetik olanlar dahil her türlü yağlar, pekmez, bal, reçel, yoğurt ve salça gibi tam katı halde olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları gibi maddeler en fazla 100 mililitre hacimdeki tüpler halinde olmak koşulu ile maksimum 20×20 santimetre büyüklüğündeki şeffaf ağzı kilitli 1 litre büyüklüğünde sadece bir plastik poşet içerisinde son güvenlik noktasında göstermek şartı ile X-ray cihazına diğer eşyalarından ayrı koyup geçirmek şeklinde beraberlerinde bulundurabileceklerdir. İçindeki maddenin ne olduğuna bakılmaksızın 100 mililitreden daha büyük ürünler uçak içine kabul edilmeyeceğinden son kontrol noktasından geçemeyecektir.

Sağlık raporu veya reçetesi ile orijinal kutusu beraberindeki ilaçlar, bebekli yolcular bebekleri beraberinde olması durumunda bebeğinin ihtiyacına yetecek kadar miktardaki bebek mamaları yukarıdaki sayılanların istisnasıdır. İstisnai duruma haiz olanlar güvenlik görevlilerince talep edildiğinde durumlarını belgelendirmek, istisna maddeyi tadılmasını istemeleri durumunda da tatmakla yükümlüdürler.

Dış hat uçuşlarında seyahat eden yolcular, son güvenlik noktasının geçilmesinden sonraki alanlarda bulunan gümrüksüz ücretlere haiz mağazalardan bu kısıtlama kapsamındaki ürünlerden satın almaları durumunda satış görevlileri tarafından faturası ile beraber ağzı kapalı özel poşete koyulmuş vaziyette teslim alarak özellikle aktarma yapılması durumlarında problem yaşamamaları adına yolculuk süresi boyunca açmadan yanlarında bulundurmalıdır.
Kabin bagajı sıvı kısıtlamalarına ve diğer bagajlarla ilgili her türlü kurallara uygun davranılması, sorunsuz ve huzurlu bir seyahat adına yolcuların sorumluluklarındandır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir