Onur Air nitelikli bilet uygulaması nedir

Onur Air havayolu şirketi tarafından gerçekleştirilen nitelikli bilet uygulamasının amacı herhangi bir sorun halinde bilet bedelinin yolcuya iadesini yapmaktır örneğin uçuş seferine yetişemediğiniz durumlarda biletinizi iptal ettiğiniz zaman ve uçak rötar yaptığında satın aldığınız nitelikli bilet uygulaması sayesinde ödediğiniz bilet bedelini iade alabileceksiniz.

Nitelikli bilet uygulama halleri ve yolcunun hakları şunlardır. Yolcunun tarifeli uçuşu kaçırması durumunda bilet bedeli iade edilir. Yolcu tarafından biletin iptal edilmesi durumunda bilet bedeli iade edilir. Onur Air tarafından tarifeli uçuş iptal edilirse bilet iade edilir ve 150 TL tazminat yolcuya ödenir. Tarifeli seferin gecikmesi durumlarında yolcuya her saat için 50 TL tazminat ödenir. Uçağın belirlenen havalimanının dışında başka bir havalimanına inmesi durumlarında ise yolcuya 50 TL tazminat ödenir. Nitelikli bilet uygulamasının süresi satın alındığı tarih ve saatte başlar. Sefer düzenleyen uçağın; varış havalimanına indiği anda veya varış havalimanı dışında başka bir havalimanına indiği anda, seferi havayolu şirketi veya yolcu tarafından iptal edildiği anda sona erer. Nitelikli bilet uygulamasını uçak biletinizi alırken 5 TL ödeyerek satın alabilirsiniz. Uygulamanın ödemesi yapıldıktan sonra iptal edilemez ve para iadesi yapılmaz. Nitelikli bilet uygulamasını tarifeli iç hat seferlerinde ve Lefkoşa uçuşlarında satın alabilirsiniz.

Nitelikli bilet uygulaması kapsamında bilet bedelinin iade edilmesi ve tazminatın ödenmesi için belirli şartların olması gerekmektedir. Tarifeli uçuşlarda uçağın rötar yapması durumunda uçağın gecikme süresi 4 saat ve daha fazla ise yolcuya tazminat ödemesi yapılır. Yolculuk yapılacak seferin havayolu şirketi tarafından iptali söz konusu olduğunda yolcuya bilet iadesi ve tazminat ödemesi yapılır. Belirtilen varış havalimanı yerine başka bir havalimanına inen seferlerde tazminat ödemesi yapılır. Ayrıca varış havalimanına inmeden kalkış havalimanına geri dönen seferlerde de yolcuya tazminat ödemesi yapılmaktadır. Yolcunun tarifeli uçuşu kaçırdığı durumlarda havayolu şirketini 45 dakika öncesinden arayıp biletini iptal etmesi veya uçuş tarihini değiştirdiği durumlarda bilet iadesi yapılmaktadır. Ayrıca havalimanına giderken yaşanan kazalar ve kamuoyuna duyurulmamış bir grev sebebiyle gecikme durumlarında bilet bedeli iade edilir. Yolcu tarafından satın alınan biletin iptal edilmesi durumunda uçuşa engel olan olayın belgelendirilmesi ve havayolu şirketine bildirilmesi halinde bilet bedeli yolcuya iade edilmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir