Onur Air Kıbrıs İstanbul uçuşları

Güzel havası festivalleri beş yıldızlı otel ve kumarhaneleri ile turizmde önemli bir yer edinmiş olan Kıbrıs dört tarafı suyla kaplı olmasıyla deniz ulaşımını akla getirse de havayolu ulaşımının oldukça gelişmiş olduğu bir bölgedir. Bu bağlamda Onur Air ve daha birçok havayolu firması özellikle İstanbul uçuşları ile adaya birçok tarifeli sefer düzenlemiştir.

Kuzey Kıbrıs’a havayolu ile sadece Türkiye’den direk uçuş yapılabilmektedir. Çünkü Kıbrıs’ın havaalanları sadece Türkiye tarafından yasal olarak tanınmıştır. Limanlar da aynı durumdadır.
Dolayısı ile adaya ulaşım havayolu ya da Mersin, Taşucu veya Alanya’dan yapılan denizyolu taşımacılığı ile mümkündür. Para birimi Türk Lirası olan Kuzey Kıbrıs’a Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için pasaport veya vizeye gerek yoktur. Üç ay süre boyunca sorunsuz kalınabilmektedir. Güney Kıbrıs’a varmak ise aksine daha sıkıntılıdır. Çünkü Güney Kıbrıs’a Türkiye’den gidebilmek için Yunanistan’dan aktarma yapılma zorunluluğu vardır. Ayrıca vize işlemleri de diğer Avrupa ülkelerindeki prosedüre benzerdir. Trafiği ülkemizin aksine soldan akan Kıbrıs’ta yazları çok sıcak olmasından dolayı birçok mağaza öğleden sonraları kapalı olabilir. Devlet dairelerinde görevli memur bulmakta zorlanılabilir. Benzin istasyonları da çoğunlukla gece 01:00’dan sabah 07:00’a kadar kapalıdır. Toplu taşıma imkânları erken saatlerden itibaren sonlandığından adaya gidenler ya arabalı feribotlar ile arabalarını yanlarında almalı ya da çokça bulunan araç kiralama firmalarına başvurmalıdır.

M.Ö. 1500’lü yıllara kadar dayanan tarihi ile pek çok kültürel mirasa ev sahipliği de yapan Kuzey Kıbrıs ikiye bölünmüş olmasına rağmen bu mirasın tamamına ev sahipliği yapmaktadır. Helenistik Roma devirlerinden kalma Girne Kalesi ve içindeki Batık Gemi Müzesi gezilecek yerlerin başında gelir. Bellapais Manastırı, St. Hillarion Kalesi ile Girne Yat limanı, Karmi Köyü ve Mavi Köşk de Girne’de görülecek yerlerdendir. Lefkoşa’da içten ve misafirperver insanlarıyla Arab Ahmet Mahallesi, Güney Kıbrıs Sınır Kapısının olduğu Lokmacılar Çarşısı, Büyük Han, Selimiye Camii, Barbarlık Müzesi gezilecek yerlerdir. Güzelyurt’ta Soli Antik Kenti, Vouni Sarayı ve Aziz Manas Kilisesi özel yerlerdendir. Gazimağusa’da Othello Kalesi, Venedik Kraliyet Sarayı, Namık Kemal Zindanı, St. Francis Manastır ve Kilisesi, St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camii), Salamis Harabeleri tarihi turistik yerlerdendir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir