Kuruluş ile ilgili Onur Air hakkında bilgiler

Onur Air Taşımacılık Anonim Şirketi Cankut Bagana tarafından 1992 yılında kurulmuş olmakla beraber, merkez olarak Atatürk Havalimanı kullanılmakta ve düşük maliyette uçuş imkanı sağlamakta olan bir havayolu şirketidir. 20’den fazla filoya sahip olan Onur Air, 6500 sayısını aşmakta olan koltuk kapasitesine sahiptir. Bu güçlü imkanlarıyla birlikte Türkiye’de marka haline gelmiş ve yurt içinde oldukça geniş bir müşteri yelpazesine sahiptir. 14 Mayıs 1992 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmiş olan Onur Air firması, bu uçuşu için inişini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Ercan Havalimanı’na yapmıştır. 86 uçuş noktasında hizmet vermekte olan Onur Air, “Uç Türkiye Uç” sloganıyla beraber hizmetlerini Türkiye halkına sunmaya devam etmektedir.

Ülkemizde iç hat uçuşlarının özel sektöre açıldığı yıl olan 2003’te, iç hat içerisinde uçuş hizmetlerini vermeye başlayan Onur Air, bu hizmeti veren ilk özel havayolu şirketi unvanına sahiptir. Onur Air havayolu şirketinin düşük maliyetli yolculuk yapmaya dönükbir politikası vardır. Bu bağlamda gelişimini tarifeli ve tarifesiz uçuşlarda bulunan merkezlerin açılması ve tarifesiz ve tarifeli uçuşlar sayesinde günden güne arttırmıştır. 1626 personeli istihdam etmekte olan Onur Air iç hatlarda 14 merkezi noktaya, yurtdışı olarak ise tarifesiz ve tarifeli olarak 25 ülke içerisinde 120’yi aşan merkeze uçuşlarını sürdürmektedir. Bu havayolu şirketi kuruluşundan günümüze dek sağlıklı, hızlı ve güvenilir bir biçimde 90 milyonu aşkın yolcuya seyahat hizmeti vermiştir.

Yıllık ortalama 1,4 milyon yolcunun taşındığı bu havayolu şirketi EN9110: 2005 Kalite ve Standardizasyon Belgesi’ne sahiptir. Bu havayolu şirketini diğerlerinden ayıran en önemli unsur ise, herkesin cebine uygun, hesaplı bir bilet yelpazesi olmasıdır. 250 milyon dolara satıldığı 2013 yılında Kudret Tuncel’in %51 ve MehmiShams’ın %49’luk hisseleriyle yoluna devam etmeye başlamıştır. Ülkenin ve dünyanın geçirdiği ekonomik krizlerden hiçbir zarar almadan çıkan Onur Air, her seferinde gücüne güç katıp yoluna emin adımlarla devam etmiştir. Bu bağlamda ekip kiralama tipi yöntem ile birlikte uçuş personellerinin diğer ülkelerin uçuş hizmetlerinde çalıştırılmasını sağlayarak minimum zararla kriz durumlarından kurtulmuştur.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir