Kınalı Adada Nereler Gezilir Neler Yapılır

Dört büyük ada arasında en küçük olan Kınalı Ada Prens adalarının arasında İstanbul ulaşımına en yakın olan adadır ve iklimi diğer adalara göre sert olmasının yanında maden ve taş bakımından zengindir. Kınalı Ada’da gezilecek yerlerin çok olması ile birlikte eğlence amaçlı yapılacak bir ok aktivite bulunmaktadır. Kınalı Ada’da gezmek için; Ayazma plajı, Kınalı Ada’nın tepesinde bulunan Hıristo Manastırı, Kınalı Ada Camii, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Dönüşüm Manastırı, Sarnıçlar, Sirakyan İkiz Evleri, Papazyan Yalısı, Su sporları kulübü, Tarihi tahta evler, Rum Ortodoks Kilisesine gidilebilir.

Kınalı Ada’da hiç bir şey yapılmasa dahi sessiz, sakin, huzurlu bir dinlenme için genellikle hafta sonu tercih edilebilmektedir. Bu küçük ve sevimli ada daha çok ilk bahar ve yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Kınalı Ada’da en çok yapılan aktiviteler;
• Bisiklet turu; trafiğin olmadığı böyle alanlarda bisiklet keyfi bir başka olmaktadır.
• Yürüyüş yapmak; güzel manzaranın tadını çıkarmak için yürünebilecek bir yerdir.
• Fotoğraf çekmek; tarihi tahta evlerden sarkan çiçeklerle renklenmiş yolların ve muhteşem deniz manzarasını görüp değerlendirmemek mümkün değildir.
• Denizde yüzülür; bakımlı plajlarında hem yüzüp hem dinlenmek insana iyi gelmektedir.
• Balık yemek; geleneksel ada yemeği olan ızgara balık tercih edilebilmektedir.
• Canlı müzik; deniz kenarında bulunan mekanlarda yapılan canlı müzikler eğlenceli olabilmektedir.
• Piknik yapılabilir; ağaç bakımından fakir olsa da güzel manzarası misafir ağırlamak için uygundur.
• Plajın yanında yapılan sauna, havuz, bar, jimnastik salonu, restoran gibi alanlar da hizmet vermektedir.

Kınalı Ada Bizans dönemine aittir. En bilinen özelliklerinden bir tanesi Bizans döneminde Hristo manastırına yapılan sürgünlerdir. Bizans döneminde yapılan surlar, 19. yüzyılda yapılan Haydarpaşa Limanı ve Tophane Rıhtımı inşaatı sırasında bu adada bulunan taşlardan faydalanılmıştır. Toprak bakımından ne kadar zenginse, ağaç bakımından o kadar fakir bir adadır. Günümüzde nüfusunu daha çok Ermeni ve Türk halkı oluşturmaktadır. Kültürel yapıları kaynaşmış ve şekillenmiş olan halk misafirlerini güler yüzle karşılamakta ve ağırlamaktadır. Tarihten kalan yapıların mimari özelliği misafirlerin dikkatini çekmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir