Kilyos Sahillerinde Hafta Sonu Tatili

Hafta sonu şehrin debdebesinden kaçıp bir sahil köyünde kahvaltı yaparak deniz ve doğanın verdiği sakinlik içerisinde huzurlu güzel bir tatili hak ettiğini düşünenler için Kilyos sahillerinde bir gün geçirmek iyi gelecektir. İstanbul kentinin Sarıyer ilçesine bağlı Kilyos özellikle hafta sonun tatili için ideal olup yaz aylarında sahillerinde plaj ve deniz keyfi sürmek isteyenler için harika bir yerdir. Şehir merkezine en fazla bir saatlik uzaklıkta bulunan Kilyos sahillerine Maslak yönünden Bahçeköy’e geçildikten sonra muhteşem orman manzarası eşliğinde Maslak Yolu takip edilerek ulaşılabilir. Toplu ulaşım araçlarını tercih edenleri Sarıyer’den devamlı kalkan otobüsler eski adı Kumköy olan Karadeniz sahilindeki bir tarafı ormanlarla diğer tarafı denizle sarılmış sayfiye köyü Kilyos’a ulaştıracaktır.

Botanik açıdan çok zengin kumullara sahip olduğundan Kumköy adı verilen belde özellikle İstanbul haklı tarafından Ağva, Şile ve Polonezköy’den sonra hafta sonu dinlenmeleri için en çok tercih edilen yerler arasındadır. Yakın olmasından dolayı plaj ve deniz düşkünlerinin sıklıkla geldiği Kilyos’a vakit buldukça ülkemizin çeşitli bölgelerinden de gelenler oldukça fazladır. Atatürk Havalimanı’na 50 km, Sarıyer’e 11 km, Taksim’e 32 km mesafesi ile koly ulaşılabilecek bir konumdadır. Kentin en temiz ve en büyük sahiline sahip olan Kilyos Burnu’ndan Gümüşdere Plajına kadar uzamaktadır. İstanbul gibi karmaşası, gürültüsü bitmeyen bir şehir halkı için belde çok değerlidir. Gidiş yolundaki Belgrad Ormanları bile daha Kilyos’a ulaşmadan insanı dinlendirmeye yetmektedir.

Hafta sonu tatilini dinlenmek için beldede geçirmek isteyenler, alana giderken yol üzerinde yer alan kır restoranlarında yemyeşil doğa eşliğinde kahvaltı yapıp yemek yiyebilir. Kilyos’da kır restoranlarının yanında et yemekleri ve deniz mahsulleri ile ünlü lüks restoranları da bulmak mümkündür. Bu restoranlarda düğün organizasyonu ve çeşitli partiler yapabilme fırsatı bulunmaktadır. Ayrıca beldede bulunan otellerde kalınıp beach club’larda düzenlenen eğlenceler katılıma şansı bulunabilir. Hafta sonu günü birlik denize girip plaj keyfinin yanında balık ve et mangal keyfi, gezi, piknik, karting, paintball gibi aktiviteler de yapılabilir. Yerleşim zamanının Roma İmparatorluğu’na kadar uzandığı eski balıkçı köyü beldede gezerken o dönemden kalma kalıntılara rastlamak da mümkündür.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir