İstanbul’un Ünlü Festivalleri

Ülkemizin her bir ili ve köşesi yaşamaya değecek kadar güzeldir fakat bazı şehirler vardır ki diğerlerinden ünlü sanat ve kültürel festivalleri ile bir adım öne geçmektedir ki İstanbulun bu konudaki namı dikkatleri çekmektedir. Canlı ve dopdolu bir hayat yaşamak isteyenlerin özellikle İstanbul’u seçmelerinin en önemli sebebi İstanbulun ev sahipliği yaptığı ünlü festivalleri ile şenlenen hareketli ve kaliteli yaşamıdır. Sanatın eğlenceye dönüştüğü şölenlerin başında, dünyanın en seçkin kukla sanatçılarını ve kuklalarını görme fırsatı veren Kukla Festivali gelmektedir. Dünyanın saygın organizasyonlarının arasında kabul gören Uluslararası Kukla Festivali kukla sanatının yaygınlaşması için önemli bir yere sahiptir. Mayıs ayında gerçekleştirilen sanat organizasyonunun meraklısı oldukça fazladır.

Her yıl İstanbul’un farklı mekanlarında Nisan ayında dünyanın dört bir köşesinden çok sayıda dans severin katıldığı İstanbul Uluslararası Dans Festivali, altı gün boyunca profesyonel dansçıları dansçıların sergilediği renkli gösterileri ile beğenileri toplamaktadır. Akşamları 80^den fazla dans grubunun performanslarını sergilediği gündüzleri ise Tango, Flamenko, Zumba, Cha cha cha, Zouk, Jazz, Oryantal, Harmandalı, Sirtaki, Roman gibi dans türlerinden başlangıç, orta, ileri ve profesyoneller olarak ayrılarak birer saat eğitim yapıldığı Dans Festivali 2 ile 5 Nisan arasında yapılmaktadır. Her sene Nisan ayı içerisinde 1982 yılından beri İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen Film Festivali çeşitli sinema salonlarında gerçekleştirilmektedir. 36 yıldır aralıksız devam eden organizasyonda her daldan film gösterimleri, sergiler ve toplantılar yapılmaktadır.

Eylül aylarında Türk Radyo Televizyon Kurumu’nun Tepebaşı’nda bulunan binasının otoparkında gerçekleştirilen Sahaf Festivali’nde Ülkemizin önemli kitapevlerinin stantlarına yer verilmektedir. Alışveriş ve eğlencenin Haziran ayında birleştirildiği geleneksel İstanbul Shopping Fest gece yarısına kadar açık kalması ile alışveriş düşkünlerine güzel imkanlar sunmaktadır. Büyük alışveriş merkezlerin yanında tarihi Kapalıçarşı gibi alanlarda da yapılan Shopping Fest büyük indirimlere ev sahipliği yapmaktadır. Ekim aylarında Asya ve Avrupa yakasının farklı bölgelerine yayılarak şehri sanatla buluşturmak olan İstanbul Tasarım Bienali, 1994 yılından beri şehri; caz, funk ve soul türlerin en iyileri ile buluşturan Caz Festivali, Mayıs ayında her yıl farklı mekanlarda düzenlenen Chill-Out kentin en ünlü şölenleridir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir