İstanbul Gezilmesi Gerekli Olan Yerler

Kuruluşu çok eski zamanlara dayanan İstanbul şehrinin bünyesinde barındırdığı eşsiz güzellikler ve tarih mozaiği sayesinde dünyada gezilmeye değer nadir şehirlerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı devletine ev sahipliği yapmasının ardından kültür, sanat, ticaret, sanayi, eğitim ve turizm merkezi olma özelliğini devam ettirmektedir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan şehrin turizme katkısı da oldukça yüksektir. Eğitim alanında gösterdiği yükselme nedeniyle binlerce öğrenciye de ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Doğu Roma, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet dönemi eserlerini bir araya toplamıştır. Her bir köşesinde ayrı bir güzellik bulunan İstanbul’da bir çok gezilecek yer olmasının yanında mutlaka görülmesi gereken yerler; Suhtanahmet meydanı, Aya İrini, Süleymaniye Camii, Ayasofya ve Kariye müzeleri, Topkapı sarayı, Beylerbeyi sarayı, Dolmabahçe sarayı, Adalar, Büyükada, Galata Kulesi, Ortaköy Pazarı, Kapalıçarşı, İstiklal Caddesi, Kanlıca, Çiçek Pasaji, Büyük Çamlıca tepesi, Kız kulesi Çinili camii ve Kumkapıyı sayabiliriz.

• Ayasofya; mimarisindeki eşsiz güzelliği ile tarihin en gösterişli eserlerinden biri olma özelliği göstermektedir.
• Galata Kulesi; Bu gösterişli kulenin ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir. İstanbul’un simgelerinden bir tanesidir.
• İstanbul Arkeoloji Müzesi; Osmanlı döneminden miras kalan eserlerden bir tanesidir. Günümüzde dünyanın en büyük müzelerinden biridir.
• Sultanahmet Camii; Bizans mimari özelliği görülen bir yapıdır. Klasik dönemin sonlarında yapılmıştır. Günümüzde önemini korumaktadır.
• Süleymaniye Camii; Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan yaptırılmıştır. Mimar Sinan’nın şaheserlerinden biri sayılmaktadır.
• Topkapı Sarayı; Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.
• Dolmabahçe Sarayı; batı etkisiyle yapılan sarayın zarif bir dokusu vardır.
• Yerebatan Sarnıcı; müze olarak kullanılan sarnıç muhteşem bir görsele sahiptir.
• Haydarpaşa Garı; eski zamanlarda ulaşım için kullanılan gar günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.
İstanbul’da bunlara benzer sayısızca eser bulunmaktadır. Her eserin ayrı anlamı ve güzelliği bulunmaktadır. Görenleri tarih yolculuğuna çıkaran güzellikler koruma altına alınmış ve gerektiğinde restore edilmektedir. Yukarıda sıralanan tarihi eserler dünya genelinde ün yapmış eserler olarak tanımlanmaktadır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir