İlk kez gelenler için İstanbul Tanıtımı

İstanbul dünya üzerindeki kentler arasında en fazla gezilecek yere sahip kentler arasında bulunmakta ve bundan dolayı da şehri gezmek isteyen kişiler gezi planlaması yaparken hangi sıralamayı yapacaklarını tam olarak bilememektedir. İstanbul’da bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin büyük bölümü farklı noktalarda olduğundan dolayı insanlar şehri nereden gezmeye başlayacakları konusunda ciddi tereddütler yaşayabilmektedir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmakta olup bunlara gereken özen gösterildiğinde hem gezi daha keyifli olmakta hem de ulaşım noktasında problemler yaşanmamaktadır. Öncelikle gezi planlaması yaparken ulaşım şartlarının dikkate alınması gerekmektedir. Yani ilk gidilecek yerden diğerlerine geçerken kullanılacak olan ulaşım yollarının dikkate alınması gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen durumlar dikkate alındığında İstanbul gezisine başlamak için en uygun nokta Sultanahmet meydanıdır. Buraya ulaşmak için insanların farklı alternatifleri bulunsa da en mantıklı seçim trafikten etkilenmeyen ve binildiğinde keyif veren tramvaydır. T1 yani Kabataş Bağcılar hattına binildiğinde yolcuların Sultanahmet durağında inmesi gerekmektedir. Buradan sonra meydana ulaşan insanlar meydanda bulunan çok sayıdaki eseri ziyaret edebilmektedir. Sultanahmet meydanında çok sayıda tarihi eser olup bunların en bilinenleri Ayasofya ve Sultanahmet Camiidir. Ayasofya yaklaşık 1.500 yıl önce Sultanahmet ise yaklaşık 400 yıl önce yapılmış ve hala dimdik yerlerinde durmaktadırlar. Mimarisi ile dikkat çeken eserler her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Sultanahmet meydanında Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Örme Sütun da yer almaktadır. Buralarda yürüme mesafesinde olup rahatlıkla gezilebilmektedir. Milattan önce 1500’lü yıllarda yapılmış olan bu eserler farklı şekillerde İstanbul’a gelmiştir. Oldukça ilgi çekici bir hikayesi olan eserlerin daha yakından görülmesi için insanların sadece yürüme mesafesini gitmeleri gerekmektedir. Bunun dışında Osmanlı Devleti’nin yüzyıllar boyunca yönetildiği Topkapı Sarayı da buraya yürüme mesafesi uzaklıktadır. Sultanahmet durağına gittikten sonra müze ile ilgili tabelaların takip edilmesi durumunda buraya da rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Devlet idaresinin uzun yıllar buradan yapılmış olması, sarayı çok daha önemli bir yere getirmektedir. Osmanlı son döneminde müze haline gelen Topkapı Sarayı içerisinde çok sayıda eseri bulundurmaktadır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir