Geziye Başlarken İstanbulun Neresinden Başlamalı

Ülkemizin ve dünyanın en güzel kentleri arasında bulunan İstanbul sınırları içerisinde çok sayıda güzellik bulunmakta ve insanlar bunları gezmek için nereden başlayacaklarına karar verememektedir. İstanbul içerisinde bulunan güzellikleri daha yakından görmek için dünyanın dört bir tarafından gelen insanlar, gezi planlaması yaparken başlangıç noktasının neresi olması gerektiği konusunda tereddüde düşmektedirler. Fakat kent içerisinde yer alan tarihi yapıların konumları dikkate alındığından geziye nereden başlanılması gerektiği net olarak görülmekte ve insanların birçoğu da gezilerine burada başlayarak daha sonra diğer noktalara geçiş yapmaktadır. Gezilerin başlangıç noktası olarak genellikle Sultanahmet Meydanı seçilmekte olup bunun farklı nedenleri olsa da en önemli nedeni farklı eserlere oldukça yakın konumda olması olarak gösterilmektedir.

Sultanahmet Meydanına gelen turistler buradan öncelikle Sultanahmet Camiine geçmekte ve burayı ziyaret etmektedir. Buraya giriş için herhangi bir ücret ödemesi yapılmamakta olup bunun nedeni ise caminin halen aktif olarak kullanılmasıdır. Cami içerisinde yer alan süslemeler ve binadaki mimari özellikler gelen turistlerin çok büyük ilgisini çekmektedir. Caminin tam karşısında Ayasofya bulunmakta olup buradan çıkan kişiler doğrudan Ayasofya’ya geçmekte ve orayı da ziyaret etmektedir. Roma imparatorluğu döneminde inşa edilen Ayasofya halen sapasağlam ayaktadır. Roma ve Bizans döneminde kilise olarak kullanılan yapı daha sonra ise Cami olarak kullanılmıştır. Son olarak ise burası müze yapılmış ve insanların ziyaretlerine açılmıştır.

Ayasofya’dan çıktıktan sonra ise buraya yakın bir konumda yer alan dikili taş ziyaret edilmekte ve buradan da Topkapı Sarayı’na geçilmektedir. Buraya kadar anlatılan eserlerin birbirine olan uzaklığı yürüme mesafesinde olduğu için insanlar herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek buraları ziyaret etmektedir. Topkapı Sarayı’na da yürüyerek gelinebilmektedir fakat bazı kişiler taksi ile de buraya gelmektedir. Osmanlı Devletinin başkenti olan İstanbul’a yaptırmış olduğu saray uzun yıllar devlet idaresinin yapıldığı yer olarak kullanılmıştır. Fakat devletin son dönemlerinde farklı saraylara taşınıldığı için burası müze yapılmış ve insanların ziyaretine açılmıştır. Burada çok sayıda tarihi eser bulunmakta ve sergilenmektedir. Söz konusu eserler görenleri oldukça etkilemektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir