Gezi planı yaparken İstanbul ulaşımı hakkında fikirler

İstanbul’un mimari özelliklerini ve tabiat halkalarını görmek için İstanbul’a gelen kişiler hava yollarını, deniz yolunu veya kara yolunu tercih edebilirler. İstanbul’da da seyahatlerini karayolu, raylı sistem veya deniz yoluyla kolaylıkla yapabilmektedirler. Tercih edilebilecek en hızlı yol sıklıkla tercih edilen raylı sistem olmaktadır. Raylı sistem hiçbir trafik olayında etkilenmediği için varış noktasına kolaylıkla gidebilmektedir. Deniz yolunu kullanarak keyifli bir ulaşım yapmak da mümkündür. İki yakaya kolay ulaşım sağlayan vapurlar her yarım saatte bir olarak hizmet vermektedirler. Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçişleri dakikalar içerisinde vapurlar ile gerçekleştirebilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında her iki boğazın tabiat güzelliklerini göreceksiniz. Hızlı ve güzel bir yolculuk yapmak için vapur yolculuğu uygun olacaktır.

İstanbul ulaşımında kullanılan karayolu kalabalık olması sebebiyle biraz zor gerçekleştirilmektedir. Nüfus fazla araba sayısı fazla olduğunda trafik yoğun olmaktadır. Gezi planı sırasında kara yolunu tercih ettiğinizde zamanımızı çoğu kısmı ulaşım ile geçebilir. Eğer imkanınız varsa tercih edeceğiniz ulaşım yollarından sonuncusu karayolu olmalıdır. Gitmek istediğinizi zamanında gitmek istiyorsanız en iyi tercih metro olacaktır. Deniz otobüsleri ve hızlı feribotları kullanmak isteyen yolcular her gün Armutlu’da Yenikapı’ya Kadıköy’e feribot bulabileceklerdir. Bakırköy’den Bostancı ve Kadıköy hattına gitmek isteyenler de aynı şekilde feribot ve deniz otobüsü bulabileceklerdir. Bakırköy’den Yenikapı’ya gitmek isteyen yolcular sadece pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri deniz otobüsü ve feribot bulabilirler, hafta sonları ulaşım yapılmamaktadır.

Raylı sistem ile yolculuk yapabileceğiniz hatlar şu şekildedir; Kadıköy – Kartal arası, Taksim – Karaköy, Eyüp – Piyerloti arası, Maçka – Taşkışla teleferik hattı, Taksim -Kabataş arası Habipler Topkapı hattı Kadıköy Moda hattı, Şişhane – Hacıosman hattı, Bağcılar – Kabataş hattı ve Aksaray – otogar – hvalimanı hattı. Metrobüs seferleri ise şu hatlar arasında yapılmaktadır; Avcılar – Söğütlüçeşme metrobüs hattı, Zincirlikuyu -Söğütlüçeşme arası, Söğütlüçeşme -Edirnekapı arası avcılar-zincirlikuyu hattı. Ulaş için için vapur seferlerini kullanabileceğiniz hatlar ise şu şekildedir; Anadolu Hisarı – Anadolu Kavşağı, Anadolu Hisarı – Arnavutköy, Anadolu Hisarı – Bebek, Beşiktaş Beykoz, Beylerbeyi, Çengelköy, Çubuklu, Eminönü, Kandilli, Kanlıca, Kuzguncuk, Küçüksu, Ortaköy, Paşabahçe, Üsküdar. Anadolu Kavsağı; Beykoz, Beşiktaş Anadolu Hisarı Beylerbeyi şeklinde devam etmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir