Eski Hapishane Zindan Han Şimdi Ne İçin Kullanılıyor

Eski dönemlerde hapishane olarak kullanılan ve tarihte önemli bir yeri olan Zindan Han günümüzde ne için kullanılıyor sorusunu akıllara getirmektedir. Geçmişte eski hapishane olarak kullanılan ve Cafer Baba Kulesi olarak ta isimlendirilen Zindan Han şimdi tarihteki önemini kaybetmeden kullanılmaktadır.
İstanbul’da Eminönü otobüs durakları yanında kolayca bulabileceğiniz bina, eski dönemlerde zindan olarak kullanılsa da, aynı zamanda İstanbul’da bulunan 3. büyük handır. 1980 yılına kadar hala han olarak kullanılan; meyve, sebze hali olarak faaliyette olan bu han alınan karar sonrası restore edilerek turizme katılmıştır. Üzerinde bulunan ve haliç surlarından geriye kalan tek kule olan kısım da 5. yy.’da inşa edilen ve Bizans Dönemi’nden günümüze kadar gelmesi bakımından da ayrı öneme sahiptir.
Kültür Bakanlığı tarafından restorasyonu yaptırılan ve turizme katılan Zindan Han, üst katları kapalı durumda olsa da, giriş kattaki türbeleri ile ziyaretçilere kapılarını açmakta idi. Tabanda bulunan toprak zemin kaldırılarak, ahşap parke ile kaplandığı türbe; konumundan dolayı ne yazık ki pek dikkat çekmese de, yinede varlığından haberdar olan yerli halk tarafından ziyaret edilmekte idi. Türbelerin içerisinden, daha önce kadın mahkumların yer aldığı kısma çıkan kapıların iptal edilmesi sebebi ile, üst katlara ulaşım engellenmiştir. Ön kısımdan açılan bir kapı ile türbeye giriş çıkış sağlanabilmekte idi. Son birkaç yıl öncesine kadar sadece türbe olarak ziyaretçi kabul eden Zindan Han; son yıllarda, türbenin çevresini saran yapıların yeniden düzenlenmesi ve restore edilmesinin ardından daha çok ziyaretçiye ulaşmaktadır. Türbenin etrafında yer alan yapıların restoran ve mücevher mağazaları haline getirilmesi ile ilgi çekici halini daha da arttırmaktadır. Ünlü bir mücevher markasının, tarihi binaları restore ederek satış mağazası olarak kullanmaya başlaması üzerine, Zindan Han’da aynı amaçla kullanılmaya başlanmış ve turistik özelliğini kısmen kaybetmiştir. Ziyaretçilere kapılarını tam anlamı ile açmamakla birlikte, en üst katta, terasta bulunan restoranı herkese açık hizmet vermektedir. Restorana gidildiğinde, şansınızı deneyip alt katlara inebilme fırsatını yakalayabilme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu şansı yakalayamasanız bile, restoranda ki lezzetleri tatmak, keyfinize keyif katacaktır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir