Doğa Tarih Ve İstanbul Üçlemesinin Eşsiz Gezi Planı

Dünyanın en güzel kentleri arasında yer alan İstanbul doğal ve tarihi güzellik bakımından oldukça zengin olduğundan dolayı buraya yapılan gezi planları eşsiz olmakta ve insanlara çok ciddi keyif vermektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan İstanbul, tarih boyunca farklı medeniyetlerin hakimiyeti içerisinde bulunduğundan dolayı kenti farklı noktaların bir çok tarihi yapı bulunmakta ve bununla birlikte kentin konumundan dolayı da çok sayıda doğal güzellikler kentin sınırları içerisinde yer almaktadır. Dünyanın en güzel kentleri arasında gösterilen İstanbul’un sahip olmuş olduğu özellikler bunun en önemli nedeni iken söz konusu durum sebebiyle kente yıl içerisinde milyonlarca turist gelmektedir.

İstanbul’da yer alan çok sayıda doğal güzellik bulunmasına rağmen bunların en güzeli boğazdır. İki kıtayı birbirinden ayıran boğazın farklı noktalarında bulunan ve bozulmamış olan doğayla birlikte ortaya çıkan manzara insanları derinden etkilemektedir. Söz konusu manzarayı daha yakından görebilmek isteyen kişiler her yıl dünyanın dört bir tarafından buraya gelmektedir. Boğaz üzerinde yapılan tekne turları ile de burası boydan boya gezilmekte ve farklı noktalardaki güzellikle daha yakından görülebilmektedir. Bunun dışında kent sınırlar içerisinde farklı doğal güzellikler de yer almaktadır. Özellikle kent merkezinin biraz dışında yer alan sahil kasabalarında farklı güzellikler yer almakta olup buralara giden kişiler mavi ile yeşilin birleşmesini daha net görebilmektedir.

İstanbul içerisindeki doğal güzelliklerin bir bölümü yukarıda sayılmış olup bunun dışında kent içerisinde çok sayıda tarihi eser ve tarihi yapı bulunmaktadır. Geçmişte Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı Devleti gibi dönemin en güçlü devletlerinin himayesinde bulunan kente söz konusu medeniyetlerin her biri farklı eserler bırakmıştır. Ayasofya bunlardan bir tanesi olup devasa yapı öncelikle kilise olarak inşa edilmiş ve bu şekilde kullanılmıştır. Daha sonra şehrin Osmanlı idaresine geçmesinden sonra burası cami yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise söz konusu yer müzeye dönüştürülmüştür. Bunun dışında Yere Batan Sarnıcı, Süleymaniye Cami, Sultanahmet Cami ve Topkapı Sarayı gibi farklı tarihi yapılarda bulunmakta ve kente gelen turistler buraları da ziyaret etmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir