Doğa harikası yerleriyle İstanbul bir başka

İki kıtanın birbirinden ayrıldığı şehir olan İstanbul’da pek çok doğa harikası yer bulunmakta olup gerek İstanbul içinden gerekse de şehir dışından çok sayıda insan gelerek buraları ziyaret etmektedir. Bu yerlerin başında eşsiz güzelliği ile boğaz gelmektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar boğaza gelerek burada vakit geçirmektedir. Boğazın etrafında çok sayıda kafe, restoran ve yeşil alan bulunmakta olup insanlar kendi zevklerine göre buralara gelerek doğa harikasını seyretmektedirler. Bazı noktalarda yeşil ile mavinin birleşmesi sonucu ortaya inanılmaz manzaralar çıkmakta ve insanı kendisine hayran bırakmaktadır. Söz konusu manzaraları görenler adeta kartpostallardan fırlamış olan bu sahneyi kaçırmayarak bol bol fotoğraf çekmektedirler.

Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan İstanbul’un biraz dışında bulunan Polonezköy, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Şehrin gürültüsünde uzak olan bu mekana gelenler adeta doğa ile iç içe olmakta ve rahatlamaktadır. Birçok mekanın bulunduğu bu şirin yerde insanlar keyifli vakit geçirmektedir. Doğal güzellikler denildiği zaman insanların aklına gelen bir başka yer ise adalardır. Bunlar içerisinde olan Büyükada biraz daha fazla tercih edilmektedir. Şehirde uzak ve kendini betondan koruyabilmiş olan bu adada sokaklarda bol bol fayton görülmekte ve bunlar bile insanlara kendisini rahat hissettirmektedir. Fayton dışında buraya gelen yerli ve yabancı turistler için bisiklet kiralama seçeneği de mevcuttur. Özellikle çocuklu aileler bisiklet kiralayarak adayı gezebilmektedir.

Doğal güzelliklerini korumayı başaran bir başka nokta ise Poyrazköy olup özellikle hafta sonları insanların yoğun geldiği yerlerden birisi olarak dikkat çekmektedir. Bundan dolayı buraya gelmeyi düşünen kişilerin sabahın erken saatlerinde yola çıkarak buraya gelmesi ve kahvaltıyı burada yapması gerekmektedir. Aksi takdirde burada yer bulabilmek neredeyse imkansızdır. Şile’de bulunan Saklıgöl insanların doğayla buluştuğu bir başka nokta olarak bilinmektedir. Mavi ve yeşilin bir araya geldiği noktalardan bir tanesi olan Saklıgöl de özellikle hafta sonları insanların akınına uğramaktadır. Burada çok miktarda balıkçı teknesi ve küçük restoranlar da bulunmaktadır. Aile olarak gelinebilecek bir yer olan Saklıgöl, insana huzur vermektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir