Check-in kapanış süreleri Pegasus’da değişiyor

Kısa bir süre önce yapılan duyuruda Pegasus uçuşlardan önce yapılması zorunlu olan check-in işlemlerinin kapanış sürelerinin değiştiği bildirilmiştir. Uçak yolculuklarında alınan biletlerin uçuş kartlarına çevrilmesi ve bagajların teslim edilmesi gibi durumları kapsayan işlemlerin belli bir süre önceden yapılması gerekmektedir. Bu süre her havayolu şirketinde farklı olabilmekte ve bunları kendilerini tercih eden yolculara bildirmektedirler. Pegasus tarafından bu zamana kadar yapılan uygulamanın 1 Mart 2018 tarihi itibariyle değişeceği ve aşağıda belirtilen şekliyle uygulanacağı yapılan duyuruyla kamuoyuna açıklanmıştır. Söz konusu yeni duruma dikkat edilmesi hususunda gereken özenin gösterilmesi halinde uçağa yetişememe ve benzer sorunlar yaşanmayacaktır.

Check-in ve boarding işlemleri yani uçuşa kayıt ve uçuşa kabul işlemleri 1 Mart 2018 tarihinden itibaren değişmektedir. Bilindiği gibi Pegasus’la yolculuk yapanlar bu işlemleri farklı şekiller yapabilmekte olduğunda bunların hepsi için ayrı düzenlemeler yapılmıştır. Kiosk üzerinden yapılan işlemlerin uçuşa 45 dakika kalana kadar, internet üzerinden online olarak yapılan işlemleri 60 dakika kalana kadar, yurt içi kontuardan yapılan işlemlerin uçuşa 45 dakika kalana kadar ve yurt dışı kontuardan ise 60 dakika kalana kadar bahsedilen işlemlerin yapılması gerekmektedir. Belirtilen süreler içinde işlemlerini tamamlayamayan yolcuların seyahatleri tehlikeye girmekte ve uçağa binememe gibi olumsuz bir durumla karşılaşmaları söz konusu olmaktadır. Bundan dolayı 1 Mart 2018 tarihi itibariyle bu sürelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Boarding yani uçuşa kabul işlemlerinin ise 20 dakika önce tamamlanması gerekmektedir. Bu noktadan sonra uçağın kapıları kapandığı için yolcuların uçağa binme şansları bulunmamaktadır. Söz konusu süre hem yurt içi hem de yurt dışı yolculuklar için geçerli olup bütün yolcuların belirtilen süreye uyması zorunludur. Havalimanında yapılan güvenlik kontrolü, pasaport kontrolü ve diğer işlemler de zaman alacağı için firma tarafından yolcuların havalimanına çok daha erken gelmeleri önerilmektedir. Ülke içindeki bir noktaya yolculuk edecek kişinin havalimanına en az 2 saat önce, ülke dışındaki bir yere gidecek olan kişilerin ise en az 3 saat önce havalimanına gelmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir