Bilet Sorunlarında AnadoluJetin Hizmet Politikası

Sektörün öncü firmalarından AnadoluJetin yaşanan bilet sorunlarında yolcuların mağduriyetlerini kısa süre içerisinde çözme adına geliştirdikleri hizmet politikası konusuna değinelim. Bilet sorunlarında çözüme ulaşma süreci, can sıkıcı olsa da AnadoluJet’in en ince noktasına kadar detaylı bir şekilde geliştirdiği hizmet politikası, stresinizi minimuma indirecektir.

Hava yolu ulaşımını tercih edenlerin, bilet sorunu yaşaması nadirde olsa görülen bir durumdur. Bu noktada önemli olan, yaşadığınız sorunun en kısa süre içerisinde, sizleri daha fazla strese sokmadan çözüme ulaştırılmasıdır. Anadolujet bu noktada hizmet kalitesini ve profesyonelliğini sizlere kanıtlamaktadır. Yaşanan bilet sorunlarında müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek, çözüm konusunda kısa süre içerisinde ortak payda da buluşmanız sağlanmaktadır.

Müşteri hizmetlerine yaptığınız bildirimlerde, o an için çözüme kavuşturulacak bir problemle ilgili görüşme yapıyor iseniz, telefonla iletişiminiz sırasında sorununuz çözüme ulaştırılacaktır. Eğer o an için çözüm yolu üretilemeyen bir problemle karşı karşıya iseniz, bu durumda şikayetiniz hakkında bir kayıt oluşturulmaktadır. Oluşturulan kayda ait takip numarası belirlenmekte ve bu takip numarası sorun sahibi ile paylaşılmaktadır. Daha sonra sorununuzun çözümü ile ilgili gelişmeleri bu numara yardımı ile takip edebilmeniz kolaylaşacaktır. Sorunlarınız uzman müşteri temsilcileri tarafından, tamamen gizlilik esasına dayanarak ve müşteri odaklı bir yaklaşım ile çözüme ulaştırılacaktır. Objektif olmak en büyük ilkelerinden biri olan Anadolujet, gerekli çözüme ulaşıldığında sizinle iletişime geçerek sürecin sonucunu paylaşacaktır. Tüm memnuniyet ve şikayet talepleriniz rapor haline getirilerek, hizmet kalitesini maksimum seviyeye çıkarmak adına derlenmektedir.

Anadolujet hakkında oluşabilecek tüm sorunlar karşısında izlemeniz gereken yol yukarıda açıkladığımız şekildedir, bilet sorunları da buna dahildir. Bilet ile ilgili yaşadığınız problemlerde de, müşteri odaklı yaklaşım ile en kısa sürede, mağduriyete olanak verilmeden çözüme ulaşılacaktır.

5 uçakla çıkılan bu yolda, 9 yılda 37 uçaklık filoya ulaşan Anadolujet; uçmayan kalmasın diyerek sektörde birçok yeniliğe imza atmıştır. Müşteri memnuniyetini ilke edinen bu değerli firma, bilet konusunda yaşanan mağduriyetlerde de, hızlı ve sorun çözümüne odaklı geri dönüşler yapmaktadır. Kendine olan güveni her alanda olduğu gibi, bu tarz sorunlarda da boşa çıkarmamaktadır.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir