Atlın Boynuz İstanbul’da Gezi Planı Nasıl Olmalı

İstanbul’da Altın Boynuz olarak tanımlanan Haliç’i gezmek için iyi bir plana ihtiyaç vardır ve farklı tur seçenekleri ile gezi planı oluşturmak mümkün olmaktadır. Panoramik bir gezi için İstanbul Haliç kıyılarının boydan boya geçilmesi çokta zor değildir. Galata Köprüsü, Galata Kulesi eşsiz manzaraları eşliği ile büyüleyici özelliktedir. Haliç, Beyoğlu ile Sarayburnu arasındaki doğal iç limandır. Haliç üzerinden Galata ve Eminönü’nü birleştiren Galata Köprüsü de eşsiz yapılar arasında yer alır. Geyik boynuzuna benzetilen Haliç akşam güneşi ile altın rengine dönüştüğü için Altın Boynuz olarak adlandırılıyor. Altın Boynuz İstanbul gezi planı yaparken birden fazla seçenek arasında tercih yapmak mümkündür. Tekne gezisi, kayık turu veya saltanat kayığı ile doğal iç limanı gezmek seçenekler arasında sayılabilir.

İstanbul Altın Boynuz Haliç’i gezerek görülecek yerler arasında Fener, Balat ve Cibali sıralanır. Otantik ve geleneksel motiflerin hakim olduğu, baş döndüren, parlak renklerle bezenmiş, yüzyıllardır değişmeyen yaşam tarzları ile ön plana çıkan kilise ve sinagoglar İstanbul’da Bizans mimarisinin en iyi örnekleri arasında yer almaktadır. Fener ve Balat’ın tarihi kozmopolit mahallelerinde çekici yapıları keşfetmek imkansız değildir. Çeşitlilik gösteren yapıların barındıran yerleşim merkezi Bizans ve Osmanlı izlerini taşımaktadır. Bir diğer Yapı Rahmi Koç Müzesi olarak belirtilebilir. Müzede görülebilecek o kadar çok sergi bulunur ki eşsiz eserler fazlasıyla etkileyici olmaktadır. Keşif Küresi, Eski Trenler, Fenerbahçe Vapuru, Klasik Uçaklar görülebilecek yerler arasında yer almaktadır. Ayrıca Rosalie Buharlı Römorkör ile Özel Haliç Turları da gerçekleştirilmektedir.

Miniatürk Parkı Altın Boynu gezisinde görülecek yerler arasında yer alır. Haliç çevresinde bulunan parkta müze ve ören yerlerinin gezilmesi de mümkündür. Haliç Altın Boynuz gezisi sırasında efsane şehrin büyüsü ile keşif sağlamak inanılmaz bir deneyim olacaktır. Efsaneye göre; İo aşk yaşadığı Zeus’un eşi Hera’nın gazabına uğrayarak boynuzlu bir ineğe dönüşür. Kurtulmak için çırpınırken boynuzlarını sallar ve toprak yarıkları oluşturur. Bu derin yarıklardan biri de Haliç’tir. Bu hikaye de gezi sırasında rehberler tarafından aktarılan bilgiler arasında yer almaktadır. Gezi severler tüm seçenekleri değerlendirerek Haliç yani Altın Boynu’u baştan sona kadar gezebilirler.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir