Anadolu Yakası’nda mola verilecek yerler hakkında

İstanbul için gezi planı yapmış olan kişiler yolculuklarına Anadolu yakasında başlamışlar ise gezecek ve mola verecek birçok yer bulunmaktadır. Anadolu Hisarı Gezileri sırasında yorulanlar için mola verecek uygun bir yer olmaktadır. Yüzlerce yıllık eski tarihi ile Anadolu Yakası’nın en eski yerlerinden birisidir. Buraya geldiğinizde uygun bir hava koşulu varsa Göksu Nehri üstünde güzel bir tekne turu yapabilirsiniz. Nehrin kenarında olan restaurantlar ve kafeler molanız sırasında yemek yiyebileceğiniz, aktiviteler yapabileceğiniz yerlerdir. Anadolu Kavağı İstanbul Anadolu Yakası Beykoz ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu Kavağı küçük bir balıkçı Kasabası ve sahil kasabasıdır. İstanbul geziniz sırasında burada mola vererek kendinize balık ziyafeti verebilirsiniz. Midye ve balıklarıyla ünlü restorantları görülmeye ve denemeye değer yerlerdendir.

Bizanslılar Dönemi’nden kalma küçük bir köy olan Beylerbeyi’nde de mola verebilirsiniz. Burada Yeniçeri ağası Mehmet Paşa’nın büyük bir yalısı bulunmaktadır. Boğaz kısmında bulunan restorantları, kafeleri, Beylerbeyi Sarayıyla İstanbul’un en sevilen semtlerinden biri olmasına neden olmuştur. Beykoz Yuşa Tepesi İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel semtlerindendir. İstanbul’un Kuzey bölgesinde bulunmaktadır. Burada Mola vererek Beykoz korusunda ve Yuşa Tepesi ni ziyaret edebilirsiniz. Yuşa Tepesi ilk çağlardan beri kutsal olarak kabul edilmektedir. Burada İstanbul boğaz manzarası seyrederken yemek yiyerek Anadolu Yakası gezimize keyif katabilirsiniz. Çengelköy İstanbul Boğazı keyfini yaşayabileceğiniz köşelerde birisidir. Çınaraltı Çay bahçesinde dinlenebilirsiniz. Almış olduğunuz Çengelköy Böreği’ni Çınaraltı Çay Bahçesi’nde yiyebilirsiniz. Çengelköy’de sahil yolu üzerinde bulunan kokoreççiler vardır. Molanız sırasında kokoreç yemeye unutmamanız gerekmektedir.

Marmara Denizi’nin kıyılarına bakmanızı sağlayacak merkezi semtlerden birisi Kadıköy’dür. Anadolu Yakası geziniz sırasında alışveriş molası verebileceğiniz yerlerden birisidir. İstanbul Boğazı’nın manzarasına seyredebileceğiniz, mola vermeniz gereken yerlerden biriside Kandilli’dir. Kanlıca semti Kanlıca yoğurdu denilince akla gelmektedir. Hikayeye göre Kanlıca’da yetişen bir otu yemiş olan hayvanların sütünden yapılmış bu yoğurtlar çok lezzetli olurmuş Kanlıca iskelesinin etrafında Kanlıca yoğurdu satan birçok mekan bulunmaktadır. Molanız sırasında Kanlıca’da durursanız mihribat Korusu ve Kanlıca Korusu’nu da gezmelisiniz. Kızkulesi de molanız sırasında Anadolu Yakası’nda görmeniz gereken yerlerdendir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir