Anadolu tarafında gezilecek yerler nereler

Dünyanın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan tarihi ve doğal güzelliklerin olduğu yerler turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Anadolu yakasında dikkat çeken birçok tarihi eser bulunmaktadır. Söz konusu tarihi eserler arasında bulunan Anadolu Hisarı yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Anadolu Hisarı etrafında bulunan kafeler ve restoranlar turistlerin burada keyifli zaman geçirmesini sağlamaktadır. Bunun dışında Beykoz ilçesinde bulunan Anadolu Kavağı kasabası uzun yıllardır kendi korumayı başaran küçük bir balıkçı kasabası olup bütün şirinliğiyle yıl içinde çok sayıda turisti ağırlamaktadır. İstanbul’un yoğun kalabalığının aksine oldukça sakin olan bu yerin havası da son derece temiz olup gelenleri ferahlık vermektedir.

Bizans zamanında küçük bir kasaba olan Beylerbeyi dikkat çeken bir başka yer olup boğaza sıfırdır. Boğazın yanında bulunan bu muhteşem yerde birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler burada hem yemekleri yiyebilmekte hem de boğazın muhteşem manzarasının tadını çıkarabilmektedir. Söz konusu özellikleri dikkate alındığında İstanbul’un en sevilen semtleri arasında bulunmaktadır. Bir başka güzel semt olan Beykoz’da bulunan Yuşa Tepesi özellikle yabancı turistlerin çok büyük ilgisini çekmektedir. Hz. Musa zamanında yaşadığı düşülen Hz. Yuşa’nın burada 17m uzunluğunda mezarı bulunmaktadır. Beykoz korusunun da bulunduğu yer yeşil ve maviyi bir araya getirmekte, ortaya çıkan muhteşem manzaraların çıktığı bir yer olarak dikkatleri çekmektedir.

İstanbul’da bulunan bir başka güzel yer ise Çengelköy olup boğazın keyfinin çıkarılacağı en güzel mekanlardan birisi olarak bilinmektedir. Özellikle bahar ve yaz mevsiminde ağaçların yeşillenmesi ile çok daha güzel bir hal alan Çengelköy’de çok sayıda kokoreççi bulunmakta ve burası kokoreççileri ile bilinmektedir. Boğaz manzarasının en güzel göründüğü yerlerden birisi de Kandilli olup yıl içinde çok sayıda insanı misafir etmektedir. Hem boğaz manzarası hem de tarihi bir mekan olan Adile Sultan Sarayı’nın yer aldığı Kandilli yapılan çevre düzenlemesi ile çok daha güzel bir yer olmuştur. Ayrıca burada bulunan saray kısa bir süre önce restore edilmiştir.

Bir Yorum Ekler misin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir